п╗ї Yaman Magazinci | ÔÇś┼×arlatanÔÇÖ ├žark─▒

ÔÇś┼×arlatanÔÇÖ ├žark─▒

Reza Zarrab

Reza Zarrab

ÔÇś┼×arlatanÔÇÖ ├žark─▒

17-25 Aral─▒k yolsuzluk operasyonlar─▒nda kilit isim oldu─ču ├Âne s├╝r├╝len i┼čadam─▒ Reza Zarrab, kendisine ÔÇť┼čarlatanÔÇŁ dedi─či i├žin MHP Genel Ba┼čkan─▒ Devlet Bah├želi ve MHP Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Semih Yal├ž─▒n aleyhine a├žt─▒─č─▒ manevi tazminat davalar─▒ndan vazge├žti.

MHP, mahkemeden son olarak ─░ran Parlamentosu taraf─▒ndan y├╝r├╝t├╝len komisyon ├žal─▒┼čmalar─▒nda ortaya ├ž─▒kan ─░ranl─▒ i┼čadam─▒ Babek Zencani ve Zarrab aras─▒ndaki i┼čbirli─či belgelerinin 3 ┼×ubat 2010ÔÇÖda imzalanan ÔÇśT├╝rkiye ile ─░ran Aras─▒nda Cezai ve Hukuki Konularda Adli ─░┼čbirli─či Anla┼čmas─▒ÔÇÖna uygun olarak ─░ran yetkili makamlar─▒ndan istenilmesini talep etti. Talebin de─čerlendirilmesinin beklendi─či duru┼čmaya, ZarrabÔÇÖ─▒n avukat─▒ feragat dilek├žesi g├Ânderdi.

100 B─░NÔÇÖER TLÔÇÖL─░K 2 DAVA

Zarrab, Kahramanmara┼čÔÇÖta yapt─▒─č─▒ bir konu┼čmada hakk─▒nda, ÔÇť─░ranÔÇÖdan bir ┼čarlatan gelmi┼č. Ne oldu─ču belirsizÔÇŁ de─čerlendirmesinde bulunan Bah├želi aleyhine, ki┼čilik haklar─▒na sald─▒r─▒da bulunuldu─ču iddias─▒yla ─░stanbul 25. Asliye Hukuk MahkemesiÔÇÖnde 100 bin liral─▒k tazminat davas─▒ a├žt─▒. Dava sonras─▒nda Bah├želi, ZarrabÔÇÖa ÔÇś┼čarlatanÔÇÖ demeye devam edeceklerini vurgulayarak, ÔÇťBu hay─▒rl─▒ bir i┼čtir. ┼×arlatan s├Âz├╝ne devam edece─čiz. Bir yarg─▒ ba┼člarsa, 17 Aral─▒kÔÇÖa kadar inerÔÇŁ yan─▒t─▒n─▒ verdi. MHPÔÇÖli Yal├ž─▒n da, ÔÇťZarrabÔÇÖa ┼čarlatan demeye devam edecekleriniÔÇŁ belirtti. Bunun ├╝zerine Zarrab, ─░stanbul 10. Asliye Hukuk MahkemesiÔÇÖnde Yal├ž─▒n aleyhine de 100 bin liral─▒k manevi tazminat davas─▒ a├žt─▒. Zarrab kendisine ÔÇś┼×arlatanÔÇÖ denilmemesi i├žin ihtiyati tedbir karar─▒ verimesini de talep etti.

─░RANÔÇÖDAN ─░STENS─░N

Yal├ž─▒n hakk─▒nda a├ž─▒lan davaya 25 EkimÔÇÖde cevaplar─▒n─▒ sunan Avukat Y├╝cel Bulut, Zencani ve ZarrabÔÇÖla ilgili belgelerin istenmesini talep etti. S├Âz konusu taleplerin kabul edilmesi halinde ─░ran Parlamentosu nezdinde kurulan komisyona intikal eden bilgi ve belgelerin terc├╝me edilmi┼č hallerinin mahkeme dosyas─▒na girmesi bekleniyordu. ─░ranÔÇÖdan gelecek bilgi ve belgelerin ZarrabÔÇÖ─▒ s─▒k─▒nt─▒ya sokaca─č─▒ ve ─░stanbul Cumhuriyet Ba┼čsavc─▒l─▒─č─▒ taraf─▒ndan verilen ÔÇśkovu┼čturmaya yer olmad─▒─č─▒ÔÇÖ karar─▒na ra─čmen yeni bir soru┼čturma a├ž─▒lmas─▒na olanak tan─▒yabilece─či de iddialar aras─▒ndayd─▒.

SORU┼×TURMA RAPORU ─░STEND─░

Avukat Bulut, mahkemeden, ZarrabÔÇÖ─▒n ┼č├╝pheli ┼čah─▒slar aras─▒nda yer ald─▒─č─▒ ve 2008ÔÇÖde MASAK taraf─▒ndan haz─▒rlanan Kara Para Aklama Raporu ile d├Ânemin Ba┼čbakan─▒ÔÇÖna sunuldu─ču s├Âylenen 18 Nisan 2013 tarihli M─░T raporunun yan─▒ s─▒ra G├╝mr├╝k ve Ticaret Bakanl─▒─č─▒ Ba┼čm├╝fetti┼či taraf─▒ndan haz─▒rlanan ve ÔÇťZarrabÔÇÖ─▒n bilgisi ve talimatlar─▒ do─črultusunda g├╝mr├╝k memurlar─▒na r├╝┼čvet teklif edildi─čiÔÇŁ ifadelerine yer veren 18 Aral─▒k 2013 tarihli, 201356-2 say─▒l─▒ soru┼čturma raporunun da delil olarak istenmesini talep etti.

1 G├ťN ├ľNCE GER─░ ├çEKT─░

Yal├ž─▒n hakk─▒ndaki davan─▒n duru┼čmas─▒ d├╝n ─░stanbul 10. Asliye Hukuk MahkemesiÔÇÖnde g├Âr├╝ld├╝. Duru┼čmadan 1 g├╝n ├Ânce ZarrabÔÇÖ─▒n avukat─▒n─▒n, davadan feragat ettiklerine ili┼čkin dilek├žeyi mahkemeye g├Ânderdi─či ortaya ├ž─▒kt─▒. Zarrab, Bah├želi ve Yal├ž─▒n aleyhine a├žm─▒┼č oldu─ču manevi tazminat davalar─▒ndan vazge├žti─čini bildirdi. ─░ranÔÇÖdan belgelerin talep edilebilmesi olana─č─▒ da ┼čimdilik ortadan kalkt─▒.

M├ťVEKK─░L─░M ├ľYLE ─░STED─░

ZarrabÔÇÖ─▒n avukat─▒ ┼×eyda Y─▒ld─▒r─▒m, ÔÇťDavalardan vazge├žtik. M├╝vekkilim ├Âyle uygun g├Ârd├╝. Zaten o davalar─▒n parti ile ilgisi yoktu. Sadece Devlet BeyÔÇÖin s├Âyledi─či. ÔÇś┼×arlatanÔÇÖ kelimesiyle ilgili davayd─▒. M├╝vekkilim art─▒k gerek duymad─▒. ├ľyle talimat verdi, vazge├žtik hepsindenÔÇŁ dedi.

ZAMANLAMA MAN─░DAR

MHPÔÇÖli Yal├ž─▒n da ÔÇŁZamanlama ├žok manidar. ─░ranÔÇÖ─▒ duyunca, davay─▒ ├žektiler san─▒r─▒m. Ama biz parti olarak bu i┼čin pe┼čini b─▒rakmayaca─č─▒z. ─░ranÔÇÖdan belgelerin gelmesi konusunda ─▒srarc─▒y─▒z. 17-25 Aral─▒k yolsuzluklar─▒n─▒, h─▒rs─▒zl─▒klar─▒n─▒ unutturmayaca─č─▒zÔÇŁ dedi.

H├╝rriyet

,