İngilizce şarkıya ‘Cinsellik’ soruşturması

eğitimİngilizce şarkıya ‘Cinsellik’ soruşturması
Öğrencilere Okuma Bayramı’nda ‘Talk Dirty’ adlı şarkı eşliğinde oynamaları nedeniyle, öğrencilere cinsel içerikli İngilizce müzik dinlettiği iddiasıyla soruşturma açıldı.

İzmir’in Karşıyaka İlçesi’ndeki bir ilkokulda görevli öğretmen hakkında, o dönem 1’inci sınıfta eğitim gören öğrencilere Okuma Bayramı’nda ‘Talk Dirty’ adlı şarkı eşliğinde oynamaları nedeniyle, öğrencilere cinsel içerikli İngilizce müzik dinlettiği iddiasıyla soruşturma açıldı. Eğitim- Sen 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, “Biz bunu baskı olarak görüyoruz. Müzik evrenseldir. Müziğin içeriğine dair yorum yapılamaz. Kaldı ki burada, müziğin içeriği değil kendisi
cinsel içerikli görülmüş” diyerek soruşturma açılmasına tepki gösterdi.

Karşıyaka’daki Kenan Gamsız İlköğretim Okulu’nda görevli sınıf öğretmeni H.B., 12 Haziran 2014 tarihinde Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’nde velililerin de katıldığı Okuma Bayramı için o dönem 1’inci sınıf olan öğrencilerine ‘Jason Derulo Feat 2 Chainz, Talk Dirty’ adlı şarkıyla bir koreografi hazırladı. Öğrenciler de gece bu şarkı eşliğinde oyun sergiledi. Ancak, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmen H.B. hakkında, öğrencilerine cinsel içerikli İngilizce müzik dinlettiği iddiasıyla soruşturma başlattı. Geçen 6 Mart’ta, savunması istenen belgeyi gören H.B. şaşkına döndü. Konuyla ilgili öğretmen H.B., bağlı olduğu Eğitim- Sen’e bilgi verdi.

Tabela nedir!

“ÖĞRETMEN DE ÖĞRENCİLER DE İNGİLİZCE BİLMİYOR”

Öğretmen H.B. hakkında soruşturma açılmasını baskı olarak değerlendirdiklerini belirten Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, duruma tepki gösterdi. Kılıç, “Biz bunu baskı olarak görüyoruz. Müzik evrenseldir. Müziğin içeriğine dair yorum yapılamaz. Müzik eşliğinde bir oyun oynanmış. Böyle bir zihniyet köhnemiş bir zihniyettir. Bugün artık uzay çağını yaşıyoruz. Müziği eleştirirsek bunun altında kalırız. Eğitim öğretim alanında çalışma yapan bir öğretmenin şevkini kırmaktan başka bir şey değildir bu. Ayrıca baskıyı farklı bir şekilde uygulamaktır. Kendisi gibi düşünmeyenlere bedel ödetmektir. Kaldı ki ne öğretmen ne de öğrenciler İngilizce bilmiyor. Öğretmen arkadaşımız bu durum karşısında çok üzüldü. Haksızlığa uğradığını dile getirdi ve ceza alması durumunda
hukuki mücadele başlatacağını aktardı. Öğretmenin oradaki amacı hareketli bir müzik eşliğinde çocuklara oyun oynatmaktır. Siyasal iktidar çeşitli adlar altında baskı oluşturmak istiyor. Sendika üyesi olmayan öğretmenler benzer durumlarda sinebilir. Demokratik bir tepki göstermeyebilir. Aslında bu tam bir kara mizahtır, bu bir bahanedir. Eğer arkadaşımız bize gelmeseydi kimse duymayacaktı bunu. Burada kasıt yok. Zaten şarkının sözleri değil müzik cinsel içerikli görülmüş” dedi.

,