пї Yaman Magazinci | Gupse Özay: Yaptığım iş delilikti…

Gupse Özay: Yaptığım iş delilikti…

Gupse Özay: Yaptığım iş delilikti...

Gupse Özay: Yaptığım iş delilikti…

Gupse Özay: Yaptığım iş delilikti…
Türkiye’de ilk defa bir ‘kadın komedi oyuncusu’, kendi yazdığı karakteri beyaz perdeye taşıdı. ‘Deliha’ adını verdiği ilk filmi ile hayallerini gerçekleştirdiğini kaydeden Gupse Özay, “Yaptığım iş bir delilikti. Deli olmadan da olmaz. Macerayı seviyorum, sonuçta hayat kısa” dedi. Hayat verdiği ‘Deliha’ karakterinin, ‘Recep İvedik’in dişi versiyonu olduğu yorumuna katılan Özay, her iki karakterin duygusal açıdan birbirinden ayrıldığını savunuyor.

ÇOK GÜZEL BİR İŞ YAPTIK
Gupse Özay, deli dolu ve matrak bir kadının, aşkı ararken başından geçen komik olayları anlattığı; ‘Deliha’ adlı filminin Adana’da Optimum Outlet’teki Avşar Sinemaları’ndaki özel gösterimine katıldı. Hayranlarının yoğun ilgisiyle kaşılaşıp, onlarla ‘selfie’ de çekilen Özay, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. ‘Deliha’ adlı filmle birlikte çok güzel bir iş yaptıklarını anlatan Özay, filme gösterilen ilginin de kendisini mutlu ettiğini söyledi.

AVUKATLIĞI DÜŞÜNMEDİM
Bir avukat kızı olmasına ve babasının da kendisiyle aynı mesleği yapmasını istemesine rağmen, kendisini her zaman sinema ve televizyonda hayal ettiğini dile getiren Özay, “Çocukluğumdan bu yana hiçbir zaman avukat olmayı düşünmedim. Benim çok daha farklı hayallerim vardı. Sinema ve televizyonda olmak istiyordum. Öyle de oldu. Babam, annemle birlikte gelip filmimi izledi ve sonra da; ‘Sen haklıymışsın kızım’ dedi” ifadesini kullandı.

YAPTIĞIM İŞ BİR DELİLİKTİ
Özay, “Türkiye’de bir ilke imza attınız. Riskli bir işti. Yaptığınız da bir tür delilik. Buna katılıyor musunuz?” sorusuna da şu yanıtı verdi; “Bence de yaptığım iş bir tür delilikti. Zaten deli olmadan da olmaz. Macerayı seven bir insanım. Sonuçta hayat kısa. Sakin denizler, iyi kaptan çıkarmaz. Her zaman bunu söylerim.” Deliha karakterinin ergenlik çağındaki Gupse’ye çok benzediğini anlatan Özay, şöyle devam etti:

ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSUYDUM
“Ben de böyle aksi bir tiptim. Çirkin ördek yavrusuydum adeta. Deliha da babası öldüğü için anne ve anneannesiyle yaşıyor. Her ne kadar delikanlılığa bürünmüş olsa da aslında çok cici bir kız. Ve her genç kız gibi onun da hayalleri var. O da aşık olmak istiyor. İki erkek arasında kalıyor ve ilk kez aşkla tanışıyor. Deliha bana çok benziyor, gerek totemleriyle gerekse de küçük yaştaki parka gidişleri ile bana benziyor. Benim hayatım da böyle geçti.”

DELİHA, RECEP İVEDİK’E BENZİYOR
Gupse Özay, kendi yazmış olduğu ‘Deliha’ karakterinin, ‘Recep İvedik’in dişi versiyonu’ şeklindeki yorumlara da katılıyor ve ardından da ekliyor; “Delikanlılık, çevresini koruma iç güdüsü açısından birbirine benziyorlar. Ancak duygusal olarak ayrılıyorlar. Çünkü Deliha’nın delikanlılığı babasının ölümünün ardından, ailesini korumak için. Bizim hikayemiz de çok fazla karakterin üzerinden yürüyor. Romantik bir komedi de diyebiliriz.”

İZLEYİCİ İSTERSE SERİ DE OLUR
‘Deliha’ adlı filminin, tıpkı ‘Recep İvedik’ gibi seri bir film olup olmayacağı yönündeki soruya da Gupse Özay, “Bu tamamen seyirciye bağlı. Eğer sever ve isterlerse ikinci filmi yapabiliriz. Bende konu çok, yeni filmler de yazabilirim. En büyük hayalim, sinema sektöründe her yıl şahane bir film yapmak. Bu noktada da ilk adımı attım, umarım devamı da gelir” yorumunu yaptı.

DELİHA’YA AŞIK OLMAK GÖRECELİ
Filmin başrol oyuncularından Barış Arduç ise, “Deliha ile oynamak nasıl bir duygu?” sorusuna; “Çok güzel ve farklı bir duygu. Değerli bir kadının yazdığı ve başrol oynadığı bir filmde yer almak çok önemli. Çünkü bu Türkiye’de bir ilk” yanıtını verdi. Filmin bir diğer oyuncusu Cihan Ercan da, “Deliha aşık olunacak bir kız mı?” şeklindeki soruya; “Nereden baktığınız önemli. Filmde Deliha’ya aşık olan biriyim. Deliha’ya aşık olmak göreceli bir kavram. Bir aşk üçgeni var; seven, sevmeyen ve sevilen.”

, , ,