п╗ї Yaman Magazinci | Fenerbah├žeÔÇÖyi Devler LigiÔÇÖne g├Ât├╝recek belge!

Fenerbah├žeÔÇÖyi Devler LigiÔÇÖne g├Ât├╝recek belge!

Fenerbah├žeÔÇÖyi Devler LigiÔÇÖne g├Ât├╝recek belge!Fenerbah├žeÔÇÖyi Devler LigiÔÇÖne g├Ât├╝recek belge!
Kalan 1 y─▒ll─▒k cezaya ra─čmen ÔÇťBu y─▒l AvrupaÔÇÖya gidebilirizÔÇŁ a├ž─▒klamas─▒, taraftar─▒ havaya soktu. Hukuk├žulara g├Âre, UEFAÔÇÖn─▒n 23.08.2011ÔÇÖde TFFÔÇÖye yollad─▒─č─▒ yaz─▒ ÔÇťFenerbah├že bu y─▒l gelmesinÔÇŁ anlam─▒ ta┼č─▒yor.

Avc─▒lar Tabela Neon

Fenerbah├že, 2010-11 sezonundaki ┼čampiyonlu─čunda ┼čike ve te┼čvik iddialar─▒na maruz kalm─▒┼čt─▒. Bu y├╝zden ertesi y─▒l ┼×ampiyonlar LigiÔÇÖne kat─▒lamad─▒. Lige, Trabzon al─▒nd─▒. 2012-13 sezonunda ise ÔÇśge├žici olarakÔÇÖ Avrupa LigiÔÇÖne kat─▒ld─▒ ve b├╝y├╝k bir ba┼čar─▒ sergileyerek finalin kap─▒s─▒ndan d├Ând├╝. Ard─▒ndan Fenerbah├žeÔÇÖnin cezas─▒ a├ž─▒kland─▒. UEFA, 2+1 y─▒l men verdi. TahkimÔÇÖde +1ÔÇÖlik erteleme b├Âl├╝m├╝ iptal edildi. Kanarya ge├žen sezon ┼×ampiyonlar Ligi ├Ân elemesini ge├žemeyip Avrupa LigiÔÇÖne kalm─▒┼čt─▒ ki, cezas─▒n─▒n infaz─▒ o anda ba┼člad─▒. Bu sezon ┼čampiyonlu─ču neredeyse garantileyen Fenerbah├že, normal ┼čartlarda cezas─▒n─▒n son b├Âl├╝m├╝n├╝ seneye ├žekecekti. Fakat ├Ânce y├Ânetici Mahmut Uslu, ard─▒ndan Ba┼čkan Aziz Y─▒ld─▒r─▒m taraftara umut verici a├ž─▒klamalar yapt─▒. ÔÇť┼×ampiyonlar LigiÔÇÖne gidebilirizÔÇŁ diye konu┼čtu.

Ayd─▒nlar sert ├ž─▒km─▒┼čt─▒
Kul├╝b├╝n tezi ÔÇťBiz zaten ilk cezam─▒z─▒ 2011-12 sezonunda ├žektik. Bu sene de ikincisi bittiÔÇŁ ├╝zerine kurulu. Peki bunun dayand─▒─č─▒ nokta ne? ─░┼čte, kul├╝be yak─▒n hukuk├žulara g├Âre bunun cevab─▒: Fenerbah├že, UEFAÔÇÖn─▒n 2 y─▒ll─▒k cezas─▒n─▒n onayan CASÔÇÖ─▒n gerek├želi karar─▒ ├ž─▒kt─▒ktan sonra harekete ge├žecek ve T├╝rkiye Futbol FederasyonuÔÇÖna 23 A─čustos 2011ÔÇÖde gelen yaz─▒y─▒ kullanacak. ─░svi├žre Federal MahkemesiÔÇÖne ta┼č─▒nmas─▒ beklenen davada, bu belgeye g├Âre Fenerbah├žeÔÇÖyi ┼×ampiyonlar LigiÔÇÖnden UEFAÔÇÖn─▒n menetti─či yorumu ├ž─▒kabiliyor.

UEFA bunu reddedip ÔÇťBiz ├Âneride bulundukÔÇŁ dese de, d├Ânemin TFF Ba┼čkan─▒ Mehmet Ali Ayd─▒nlar da buna tepki g├Âstermi┼čti. Ayd─▒nlar, ÔÇťBen art─▒k UEFAÔÇÖya nas─▒l g├╝venece─čim? Bize yaz─▒ yollay─▒p ÔÇś48 saat i├žinde Fenerbah├žeÔÇÖyi, ┼×ampiyonlar LigiÔÇÖne gitmekten menetmezseniz ├╝lke olarak size ceza verece─čizÔÇÖ diyorlar. Ard─▒ndan CASÔÇÖa g├Ânderdikleri savunmada Fenerbah├žeÔÇÖyi biz de─čil, TFF g├Ândermedi diyorlar. B├Âyle bir oyun olur mu? Ben bu oyunun i├žinde olamam art─▒kÔÇŁ demi┼čti.

AYM karar─▒ da ├Ânemli
Ayd─▒nlarÔÇÖ─▒n bahsetti─či yaz─▒n─▒n en ├Ânemli 2 paragraf─▒n─▒, belge niteli─čindeki orijinal faks metninin alt─▒nda terc├╝me edilmi┼č haliyle sayfam─▒zda g├Ârebilirsiniz. Bu b├Âl├╝me g├Âre, UEFA ÔÇśbizceÔÇÖ ifadesini ├Âzellikle kullan─▒p talimatlar─▒ hat─▒rlat─▒yor. Kat─▒lma uygunlu─ču olmad─▒─č─▒n─▒ a├ž─▒k├ža vurguluyor. ─░┼čte bu noktalar, Kanarya i├žin at─▒fta bulunulacak ├Ânemli b├Âl├╝mler olarak g├Âsteriliyor. Bu arada, ba┼čvuruda bulunulan Anayasa MahkemesiÔÇÖnden (AYM) ├ž─▒kacak karar da Fenerbah├žeÔÇÖnin elini rahatlatabilir. E─čer yarg─▒ yolu tekrar a├ž─▒l─▒rsa, bunun da kul├╝p taraf─▒ndan kullan─▒laca─č─▒ ifade ediliyor.

9 sezon sonra Kad─▒k├ÂyÔÇÖde tur ┼čans─▒
Be┼čikta┼č beraberli─čiyle ┼čampiyonlu─ču Rize ma├ž─▒na b─▒rakan Fenerbah├že, Kad─▒k├ÂyÔÇÖde 9 y─▒l sonra ÔÇśmutlu sonÔÇÖ ya┼čama f─▒rsat─▒ buldu. ┼×├╝kr├╝ Saraco─člu Stad─▒ÔÇÖnda en son 2004-05 sezonunun 33. haftas─▒nda Galatasaray kar┼č─▒s─▒nda ald─▒─č─▒ 1-0ÔÇÖl─▒k galibiyetle, ┼čampiyon olan Sar─▒-Lacivetliler, sonraki 2 ┼čampiyonlu─ču d─▒┼č sahalarda elde etmi┼čti. 2006-07 sezonunda cezas─▒ nedeniyle Trabzon ile ─░zmirÔÇÖde yapt─▒─č─▒ ma├žta ┼čampiyon olan Kanarya, 2010-11 sezonunda ise SivasÔÇÖta zaferini ilan etmi┼čti.

─░┼×TE UEFAÔÇÖDAN GELEN O YAZI
Bildi─činiz ├╝zere, UEFA ┼×ampiyonlar Ligi Talimat─▒ (2011/2012 versiyonu) uyar─▒nca, Nisan 2007ÔÇÖden itibaren ulusal veya uluslararas─▒ d├╝zeydeki bir m├╝sabakan─▒n sonucunu etkilemeye y├Ânelik herhangi bir faaliyete do─črudan ve/veya dolayl─▒ olarak kar─▒┼čm─▒┼č olan herhangi bir kul├╝p bu turnuvaya kat─▒l─▒m uygunlu─čunu kaybeder. Uygunsuzluk s├╝resi bir y─▒l boyunca ge├žerlidir. Sonu├ž olarak, ┼ču anda var olan deliller ─▒┼č─▒─č─▒nda, bizce Fenerbah├žeÔÇÖnin bu sezon UEFA ┼×ampiyonlar LigiÔÇÖne kat─▒lma uygunlu─ču olmad─▒─č─▒ g├Âr├╝lmektedir. Ayr─▒ca, bu ┼čartlar alt─▒nda Fenerbah├že i├žin uygun davran─▒┼č ┼čeklinin bu sezon i├žin UEFA ┼×ampiyonlar LigiÔÇÖne kat─▒lmaktan vazge├žmek olaca─č─▒ ortadad─▒r. Alternatif olarak, Kul├╝p, TFF taraf─▒ndan ┼čampiyonadan ├žekilebilir.

(NOT: Yaz─▒ uzun bir metinden olu┼čuyor. Di─čer b├Âl├╝mlerinde de UEFA, TFFÔÇÖyi ÔÇśTak─▒m─▒ ┼×ampiyonlar LigiÔÇÖne yollarsan─▒z, ├╝lke olarak ceza alabilirsinizÔÇÖ ┼čeklinde a├ž─▒k├ža uyar─▒yor.)

Uzman g├Âr├╝┼č├╝: ÔÇśHukuki bir pencere a├ž─▒labilirÔÇÖ
CASÔÇÖ─▒n gerek├želi karar─▒ ├žok ├Ânemli. Acaba CAS, Fenerbah├žeÔÇÖye d├Ânemin TFF y├Ânetimi ve UEFA i┼čbirli─čiyle verilen 2011-12 sezonu ┼×ampiyonlar Ligi m├╝sabakalar─▒ndan men cezas─▒n─▒ bu kararda nereye oturtacak? E─čer CAS bu ilk cezan─▒n nas─▒l ortaya ├ž─▒kt─▒─č─▒n─▒ ele almaz ya da bu cezan─▒n verilmesinde UEFA ve o d├Ânemin TFF y├Ânetiminin ortak tutumunu de─čerlendirmemi┼čse, o takdirde eksik ve hukuken noksan bir karar vermi┼č say─▒lmal─▒d─▒r. ┼×imdi┬á UEFAÔÇÖn─▒n ve CASÔÇÖ─▒n ├ž─▒k─▒p bu hi├ž yokmu┼č gibi bir yakla┼č─▒m sergilemesi ve bu hususlara de─činmemeleri yerinde say─▒lmaz. ┼×imdilerde, CAS karar─▒n─▒n Fenerbah├žeÔÇÖye tebli─č edilmesinden itibaren 30 g├╝n i├žerisinde kul├╝b├╝n ─░svi├žre Federal MahkemesiÔÇÖne ba┼čvuruda bulunmas─▒ imk├ón─▒ s├Âz konusu.

 

,