Burun tıkanıklığı kişilik değiştiriyor

Burun tıkanıklığı kişilik değiştiriyor

Burun tıkanıklığı kişilik değiştiriyor

Burun tıkanıklığı kişilik değiştiriyor
Uzun süre burun tıkanıklığı yaşayan çocuklar oksijensizliğe maruz kalıyor. Bu da çocuğun kişilik değişimine neden olmakla kalmıyor aynı zamanda öğrenmeyi geciktiriyor hatta yüzünde gelişim bozukluğu bile oluşturabiliyor.
Geniz eti, kemik ve kıkırdak eğrilikleri, alerjik nezle ve soğuk algınlığı gibi nedenlerle oluşan burun tıkanıklıkları çocuklarda kişilik değişikliği, öğrenme güçlüğü, yüzde gelişim bozukluğuna kadar giden ciddi sonuçlar doğurabiliyor. “Beylikdüzü Tabela Neon”
Çocuklarda uzun süren burun tıkanıklıklarının ciddiye alınması gerektiği konusunda anne babaları uyaran Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Tahsin Özbek, “Pek çok aile çocuklarındaki burun tıkanıklığı yüzünden psikologların kapısını çalıyor. Oksijen eksikliği öğrenmeyi zorlaştırdığı için öğretmenler çocukta zeka geriliği olduğunu bile düşünebiliyorlar. Oysa asıl neden çocuğun sadece teşhis edilmemiş ciddi burun tıkanıklığı olabiliyor” diyor. “AE Seo Yazılım”

KALBE BİLE ZARARLI

Op. Dr. Tahsin Özbek, kış aylarında enfeksiyonla beraber daha da artan burun tıkanıklıklarıyla ilgili şunları söyledi:
“Burun tıkanıklığı olan çocuk genelde ağzı açık durur. Uyurken horlama olabilir. Bunlarda genellikle geniz akıntısı vardır. İnatçı öksürükler burun tıkanıklığına eşlik ve bu ciddi akciğer problemlerine de sebep olur. Burun tıkanıklığı çocuklarda yüz gelişimini bile bozar. Ağız hafif açık, çene gelişimi nispeten bozulmuş ve dişler bozuk görünümde olabilir. Biz buna, ‘Geniz eti yüzü’ deriz.
Yetişkinlerde burun tıkanıklığına sosyal yaşamı etkileyen horlama eşlik edebilir. Zamanla hipertansiyon; kalp hastalıkları; obezite; gece huzursuz uyuma nedeniyle iş hayatında zorluk, araç kullanırken dikkat bozukluğu nedeniyle kazalara sebebiyet burun tıkanıklığının olası sonuçlarıdır.”

ÖNLEMİNİZİ ALIN

Gribal enfeksiyonlar ve bu nedenle oluşan burun tıkanıklığınız için ufak önlemlerle hayatınızı kolaşlaştırın
– Tuzlu su burnu açıyor: Burunun tuzlu su ile temizlenmesi; ödemi azaltarak tıkanıklığın azalmasına ve mikropların daha kolay temizlenmesine yardımcı olur.
– Peteklere ıslak bez: Kuru bir ortam burun tıkanıklığının artmasına neden olabilir. Bulunduğunuz ortamların nem dengesini sağlayın. Evde kalorifer peteklerinin üzerine ıslak bez konulabilir, ıslak bezden çıkan buhar ortamdaki havanın yumuşamasını sağlar.
– Ortamda kaynamış suyu eksik etmeyin: Bulunduğunuz ortamda mutlaka kaynamış su bulundurun . Kaynayan suyun buharı hem ortamı hijyen tutar hem nem oluşturur.