ABD ve İngiltere’den tampon bölge açıklaması

abd-ve-ingiltere-den-tampon-bolge-aciklamasi-4852795-640x360ABD ve İngiltere’den tampon bölge açıklaması
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Türkiye’nin Suriye’de tampon bölge oluşturulması önerisiyle ilgili, “İncelenmesi gereken bir fikir” ifadesini kullandı.

Tabela

İngiltere’den gelen açıklamada ise tampon bölgenin seçenek dışı olmadığı vurgulandı.

ABD ve İngiltere’den tampon bölge açıklaması]ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye’de güvenli bir tampon bölge kurulması konusunun incelenmesi gereken bir fikir olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Jonh Kerry ve İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond Washington’da ortak basın toplantısı düzenledi. Suriye, Kuzey Irak, Ukrayna ve Ebola konularında açıklama yapan Kerry, basın toplantısının sonunda gazetecilerin IŞİD
hakkındaki sorularını yanıtladı. John Kerry, bir soru üzerine Suriye’deki tampon bölge uygulaması fikrinin uzun süredir müzakere edilen bir konu olduğunu ve bu önerinin incelenmesi gerektiğini söyledi. Kerry, Kobani konusunda da bölgedeki durumun objektif olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague’un ise Suriye’de tampon bölge oluşturulmasının seçenekler arasında olduğunu söyledi.

FRANSA’DAN DESTEKLİYORUZ AÇIKLAMASI GELMİŞTİ

Erdoğan ve Hollande’ın görüşmesinden sonra Fransız Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıkamada: ”Türkiye’nin Suriye İle tampon bölge oluşturma önerisini destekliyoruz” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Suriye ve Irak’taki son gelişmeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından verilen bilgiye göre Erdoğan, Hollande ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye ve Irak’taki son gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkiler ele alındı.
Erdoğan ve Hollande’ın, IŞİD başta olmak üzere terörle mücadele ve bu konuda işbirliğinin büyük önem taşıdığını vurguladıkları belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye olarak Kobani’den IŞİD teröründen kaçan yaklaşık 200 bin kişiye de kapıları açtıklarını, kendilerine yardım eli uzatılan bu insanlardan yaralı olanların tedavisinin Türk hastanelerinde yapıldığını Hollande’a da anlattığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu çerçevede, 2 Ekim 2014’teTBMM’de tezkerenin kabul edimesinin IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadele açısından büyük önem taşıdığına dikkati çektiği görüşme sırasında, Suriye’de uçuşa yasak bölge ve yerlerinden edilen insanlar için bir güvenli bölge oluşturulmasının önem taşıdığını da vurguladığı belirtildi.

Görüşmede, Irak’taki yeni hükümetin kapsayıcı
bir yaklaşımla ülkedeki tüm kesimleri kucaklamasının, halihazırdaki ordunun profesyonel bir yapıya kavuşturulmasının önemli olduğuna değinildi. (Milliyet)

banner46