п╗ї Yaman Magazinci | ABD B├╝y├╝kel├žisini g├Ânderiyor

ABD B├╝y├╝kel├žisini g├Ânderiyor

john-bass-671ABD B├╝y├╝kel├žisini g├Ânderiyor
24 Nisan ├çanakkale davetine ABD’nin kat─▒l─▒m─▒ d├╝┼č├╝k d├╝zeyde ger├žekle┼čecek.

ABD 24 NisanÔÇÖdaki ├çanakkale t├Ârenleri i├žin Ankara B├╝y├╝kel├žisi John BassÔÇÖ─▒ g├Ârevlendirdi.

Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan ├çanakkale Sava┼člar─▒n─▒n 100. y─▒ld├Ân├╝m├╝ t├Ârenleri nedeniyle 24 NisanÔÇÖda y├╝zlerce devlet liderine davet yapm─▒┼čt─▒.┬á Erdo─čanÔÇÖ─▒n ├çanakkale davetini, ├çat, Gabon, Cibuti, G├╝ney Sudan, Mali, Nijer, Pakistan, Senegal, Somali gibi ├╝lkelerin Ba┼čkanlar─▒ kabul etti. Rusya, Fransa ve S─▒rbistan Devlet Ba┼čkanlar─▒ ise ├çanakkale yerine ErmenistanÔÇÖdaki s├Âzde Ermeni soyk─▒r─▒m─▒ t├Ârenlerine gitmeye karar k─▒ld─▒. Davet edilen isimlerden kat─▒l─▒m─▒ en ├žok merak edilen isim ise ABD Ba┼čkan─▒ ObamaÔÇÖyd─▒. ObamaÔÇÖn─▒n t├Ârenlere kat─▒lmayaca─č─▒ g├╝nler ├Âncesinden belliydi ancak ABDÔÇÖnin kat─▒l─▒m d├╝zeyi merak ediliyordu.

ABDÔÇÖDEN D├ť┼×├ťK D├ťZEYDE KATILIM

Beyaz SarayÔÇÖdan 24 NisanÔÇÖdaki t├Ârenler i├žin karar ├ž─▒kt─▒.┬á ├çanakkaleÔÇÖde d├╝zenlenecek t├Ârene ABD ad─▒na B├╝y├╝kel├ži John BassÔÇÖ─▒n kat─▒laca─č─▒ duyuruldu.

ÔÇťM─░S─░LLEME DE─×─░LÔÇŁ

Ayn─▒ dakikalarda AnkaraÔÇÖda Irak Cumhurba┼čkan─▒ Fuat Musam ile d├╝zenledi─či ortak bas─▒n toplant─▒s─▒nda konu┼čan Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan; 24 Nisan ├çanakkale davetinin s├Âzde Ermeni soyk─▒r─▒m─▒ anma g├╝n├╝ ile ayn─▒ g├╝ne denk gelmesi ile ilgili olarak ise ÔÇť24 Nisan ├çanakkale 100ÔÇ▓├╝nc├╝ kutlamalar─▒n─▒ Ermenistan, hani ÔÇśYavuz h─▒rs─▒z ev sahibini bast─▒r─▒rm─▒┼čÔÇÖ kabilinden, g├╝ya onlara misillime yap─▒yormu┼čuz havas─▒nda konu┼čuyor, b├Âyle bir de─čerlendirmenin i├žine giriyor. Bizim ├Âyle bir derdimiz yok. Bizim b├Âyle bir endi┼čemiz de yok. Orada ne konu┼čurlarsa konu┼čsunlar, 24 NisanÔÇÖda T├╝rkiyeÔÇÖye gelen 100ÔÇ▓e yak─▒n devlet ba┼čkan─▒, ba┼čbakan, bakanlar, b├╝y├╝kel├žiler orada ne yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ gayet iyi┬á g├Ârecekler.ÔÇŁ┬á┬á┬á yorumunda bulundu.