‘Komşu’yu ısıran sinek tüm dünyayı korkuttu

‘Komşu’yu ısıran sinek tüm dünyayı korkuttu

‘Komşu’yu ısıran sinek tüm dünyayı korkuttu

‘Komşu’yu ısıran sinek tüm dünyayı korkuttu
Sıtmanın Yunanistan’da yeniden ortaya çıkması panik yarattı. Uzmanlar, Afrikalı göçmenler sebebiyle hastalığın başka ülkelere de sıçrayabileceğini öne sürüyor.

1974’te kökü kazınan sıtmanın Yunanistan’da tekrar ortaya çıkması, Avrupa ve Türkiye’ye sıçrama endişesini öne çıkardı. Dünya Sağlık Örgütü ile Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol “AE Seo Yazılım” Merkezi, sıtmanın geri dönmesini engellemek amacıyla çalışma başlattı. İsviçre’de düzenlenen ‘Bulaşıcı Hastalıklar Sempozyumu’nda konuşan bilim insanları, Avrupa ülkelerine ve Yunan otoritelerine sivrisinek kontrolü ve hastalık bulaşan kişilerin izlenmesine yönelik çalışmaları hızlandırma çağrısında bulundu. Yıllar önce sıtma, cüzzam gibi hastalıklarla mücadele ederek bu hastalıkların yaşanmasını engelleyen Türkiye rol model olarak görülüyor. Sıtmayla mücadele; böcek ilacı püskürtmek, durgun suları bertaraf etmek, sivrisinek popülasyonunu ve hastalık bulaşan kişileri takip etmek gibi önlemleri gerektiriyor.

HER YIL 660 BİN KİŞİ

İsviçre Tropikal ve Halk Sağlığı “Beylikdüzü Tabela Neon” Enstitüsü Direktörlüğü yapan Prof. Dr. Marcel Tanner, her yıl tahminen 660 bin ölümle sonuçlanan yaklaşık 219 milyon sıtma vakasının görüldüğüne dikkat çekti. Dünya çapında yaklaşık 3.3 milyar insanın sıtma riski altında olduğuna dikkat çeken Tanner, hastalığın kökünün kazınması ve kontrol edilmesinde en önemli adımın farkındalık yaratmak ve bir tedavi modelinin oluşturulması olduğunu ifade etti.

İŞBİRLİKLERİ DESTEKLENMELİ

Novartis Türkiye Ülke Başkanı Güldem Berkman, “Büyük Haber” sıtmanın kontrol altına alınması için mobil telefon, SMS mesajları ve elektronik haritalama kullanımının hayata geçtiğini ifade etti. Berkman, “Hastalıkların bertaraf edilebilmesinde kamu ile özel sektör işbirliklerinin desteklenmesinin olumlu olacağını düşünmekteyiz” dedi.